פירמידת המיתוג העצמי

פירמידת המיתוג העצמי משקפת את המרכיבים והשלבים בתהליך בניית מותג בשוק העבודה. תהליך זה זהה במהותו להליך מיתוג של כל מוצר קונבנציונלי אחר, ותכליתו להעצים את ערך השוק של חברות, מנהלים ועובדים.

בניית מודעות
השלב הראשון הוא בניית מודעות, כלומר להביא לכך שקהל המטרה (בארגון ומחוצה לו) ידע על קיומו של עובד, כבסיס לבידול מהתחרות (מעובדים / מנהלים מתחרים). הבידול נעשה באמצעות בניית סט ערכים בראש הצרכן (קהלי המטרה בארגון ומחוצה לו) המבוססים על תועלת ייחודית שעונה על צורך. במילים אחרות, "מה יוצא מהעובד? איזו תועלת הוא מביא" (לארגון, לבעלי המניות, לממונים, לקולגות, לכפיפים)?

תועלות פונקציונליות ואמוציונליות
נהוג לחלק את התועלות לשתיים. תועלות פונקציונליות ותועלות אמוציונליות (מה הצרכן מרגיש כלפי המותג). מוצרים קונבנציונליים נשענים על סוג אחד של תועלות, או על שני הסוגים.
- "אופטלגין חזק בכאבים חזקים"- תועלת פונקציונלית.
- "אל על הכי טוב בבית"- תועלת אמוציונלית.
- "בשבילו זה דני, בשבילך חלב"- שתי התועלות.

כשמדובר על שוק העבודה, מיתוג עצמי חייב להישען על שני סוגי התועלות, שתכליתן בסופו של דבר להשפיע על השורה התחתונה של הארגון. תועלות פונקציונליות (מקצוענות, יכולת פתרון בעיות, תקשורת טובה, יכולות ניהול, וכו'), ותועלות האמוציונליות (נאמנות, אחריות, השקעה, אכפתיות וכו').
האחד ימתג את עצמו כ 'יצירתי שמביא פתרונות מחוץ לקופסא', השני ככזה ש 'מספק את הסחורה בכל מצב', השלישי כ 'מומחה בתחום משמעותי לארגון', הרביעי 'אלוף השרות' וכו'. חשוב להבין שארגון לא יכול להרשות לעצמו להסתפק בסוג אחד של תועלות. עובד סופר מקצועי (תועלת פונקציונלית) שלא ניתן לסמוך עליו (העדר תועלת אמוציונלית), לא ישרוד לאורך זמן.

העדפה, קניה, קניה חוזרת
ארגונים מעדיפים, ובצדק, להעסיק את העובדים שמביאים את התועלת הרבה ביותר יחסית לעלותם. הם גם יעדיפו את אלה שתדמיתם המקצועית תומכת בתדמית שהארגון מעוניין לבנות לעצמו.
מיתוג שכזה יוצר בידול והעדפה של עובד ספציפי על פני אחרים, ומגדיל את ההסתברות לקניה ולקניה חוזרת. כלומר, יגדלו הסיכויים שיצרכו (יגייסו) אותו וימשיכו לצרוך (להעסיק) אותו כל יום מחדש, שהוא ישרוד משברים, גלי פיטורין, שינויים ארגוניים וכדומה, טוב יותר מאחרים שלא השכילו למתג את עצמם (ואינם בהכרח פחות מועילים לארגון). פוטנציאל הקידום יעלה, כמוהו האטרקטיביות גם עבור מעסיקים אחרים, וכמובן מחיר השוק (תגמול) יחסית לבעלי מקצוע מקבילים בזמן נתון.

תהליך מיתוג עצמי דורש הבנה יסודית של שוק העבודה, כבסיס לניהול אפקטיבי של הקריירה  וקבלת החלטות תומכות מותג.


 
   
   
 
תגובות שלח לחבר  
כל הזכויות שמורות © אורנה רודי contact@rudi-cm.com 03-7315916 טלפון הרשמה לניוזלטר לקוחות אודות